A 2017-es év végéhez közeledve költőket, prózaírókat és kritikusokat kérdeztünk az év legfontosabb műveiről.

Melyek szerinted 2017 legjobb magyar szépirodalmi művei?
Kedvencem idén nem volt, de voltak szöveghelyek, amelyek nagyon be tudtak húzni: ilyen volt Horváth Veronika Minden átjárható (FISZ), Szalay Álmos Fák mindenütt (FISZ) és nem utolsósorban Tompa Andrea Omerta (Jelenkor) című kötetének egy-egy részlete, fejezete.
Mely világirodalmi műveket szeretted a legjobban 2017-ben?
Az asztalomon hever Lutz Seiler 2014-es sikerkönyvének, a Krusónak az idei évben megjelent fordítása (Európa, Győri László ford.), még nem értem a végére, de nagyon szövevényes anyag, élvezem. Ha a kérdést úgy is értelmezhetjük, hogy 2017-nél korábbi irodalom is mondható, akkor egyértelműen Michel Houellebecq Egy sziget lehetősége viszi a prímet (2006, Magvető), elementáris erejű szöveg, Tótfalusi Ágnes fordítói megoldásainak nagyban köszönhetően.
Voltak-e olyan irodalomtudományos vagy kritikai kötetek, melyeket szívesen olvastál idén?
Esszékötetként Kemény István Lúdbőrje (2017, Magvető), a doktori kapcsán elővett tanulmánykötetek közül Havasréti József Alternatív regiszterekje (2006, Typotex), és még egy jó, de sok szempontból problematikus könyv: a Kende Anna és Vajda Róza szerkesztette Rasszizmus a tudományban (Napvilág, 2008).
Mely irodalmi rendezvényeket szeretted a legjobban 2017-ben?
Nyárra estek a legmenőbbek: a mogyoróhegyi FISZ-tábor nagyban (július 19-23.), a Hermaion Irodalmi Társaság által szervezett véneki Alkotótábor kicsiben (augusztus 7-10.), és kicsit haza is beszélek, amikor megemlítem a XLI. Békés-tarhosi Zenei Napokat, amelynek keretében irodalomról és népzenéről beszélgethettem Havay Viktóriával és Pál-Sándor Attilával (június 19.).
Milyen folyóiratokat olvastál szívesen idén?
Élet és Irodalom, Jelenkor, Műút, Új Forrás stb.
Melyik apokrifos publikáció volt a kedvenced idén?
Áfra János: A rögzítés ára (2017/3.)
Mely 2018-ra tervezett könyveknek várod a megjelenését?
Most hirtelen Bödecs Laci, Juhász Tibi és Vass Norbi kézirattervei ugranak be, de alapvetően sok irodalmi érdekességet várok 2018-tól, szóljon nagyot ez az év!