Három k2 Színház előadás az Ördögkatlan Fesztiválon
Nem egészen igaz az, hogy nem volt színház az elmúlt évadban, mert színháznak, ahogyan mulatságnak is, mindig lennie kell. A színházak legalábbis nem pihentek, így az Ördögkatlan Fesztiválra hozta el a még nem/alig bemutatott előadásait a k2 is.
Bársonyos délutánok, szúnyogos és élethabzsoló éjszakák, sietni, hogy odaérj egyik helyről a másikig, a legérdekesebb terekben színház, a kézben repohár. Évek és rutin, esőkabát és naptej egyszerre, ha jó vagy, még egy párna is belefér a hátizsákba, sose tudni, hogyan jutsz be egy előadásra. Az idei Ördögkatlan Fesztivál érezhetően kisebb léptékű volt, mint korábban, de még jót is tett neki: az olyannyira hiányolt egymás felé fordulást megkönnyítette az alacsonyabb létszám, kevesebb helyszín a mentálisan amúgy is megfáradt másfél év után.
Rosencrantz és Guildenstern halott
Játsszák: Bán Bálint, Formán Bálint, Gyöngy Zsuzsa, Piti Emőke, Szabó Zoltán
Dramaturg: Cseh Dávid
Zeneszerző: Horváth Szabolcs
Rendezőasszisztens és súgó: Timár Boglárka
Rendező: Király Dániel
Fehér négyzet a tér, a senki földje, mintha nem is lenne ehhez a világhoz tartozó. Ebben bóklásznak a Rosencrantzok és Guildensternek, ebben tévelyegnek a bolond filozófusok, a filozofikus bolondok: mi mindannyian. Király Dani rendezése a darab ezen olvasatát erősíti azzal, hogy a színészek egymást váltogatva Rosencrantzok és Guildensternek, a fejükbe húzott Tandori-sapka, a melegítőruha szintén a „lényegtelen kisember” üzenetét közvetíti.
A szerepcseréknek köszönhetően a Színészek, a Színészkirály, Hamlet és a királyi udvar szereplői is folyton váltakoznak, tovább mosva össze és kérdőjelezve meg az individuum fontosságát. A karakterek és szereplők összemosásának, összemosódásának eredménye az a kicsit követhetetlen kavalkád, amelyben teljesen mindegy, ki kicsoda, amíg a rá szabott történetet bevégzi: már ha tudja azt, mi az, és ki, miért szabta rá. Ha egyáltalán rá szabta valaki, és nem másra.
A fehér, körülhatárolt játéktérbe, mint az érthetetlen és magyarázat nélküli létekbe vannak bezárva a színészek; miként a saját narrációs kalamajkájukból, úgy a térből sem tudnak kilépni a karakterek.
A 2 óra 15 perces előadáson jócskán lehetne húzni (a király elé járulás többszöri ismétlése és általában az ismétlések esetében), de így csak erősödik a tehetetlen körforgás, amiben mind létezünk. Az előadás szépen visszaadja az ultimate karanténérzést, minden bizonytalanságával, frusztrációjával és kontrollvesztésével.
Hamlet
Játsszák: Borsányi Dániel, Piti Emőke, Formán Bálint
Zeneszerző: Formán Bálint
Rendező: Benkó Bence
A bűzlő Dánia fülledtségének a fesztivál egy új helyszíneként a villánykövesdi istálló ad helyet. A közeg szó szerint fullasztó egy idő után, és sajnos a nézőtér fizikai korlátai sem segítenek: körülbelül két és félszer annyi nézőt ültetnek be, amennyi még jól tudná látni az előadást, aminek a lehetősége persze benne van egy fesztiválközegben. Markáns mozgás a térben, hogy X-et járnak be a színészek saroktól sarokig, ezzel is a nemhaladást és a tagadást teremtve meg.
Az előadás keretei – az a háttértudás, hogy tantermi előadást látunk, célközönség az osztály és a kamaszok – egyértelműen és prekonceptuálisan felveti a kérdést, hogy mitől érvényes mű, mitől érdekes a Hamlet mint dráma és mint főhős, mint történet? Nem boncolgatva a kötelező irodalom válságát, a környezet széjjel verésére, az ifjúság lázongására kétségtelenül vannak közelebbi és könnyebb azonosulást kínáló művek.
Miért nevezzük hagyományosan a Hamletet fejlődéstörténetnek? Különösen abban az értelemben, hogy a fejlődés alatt köznyelvileg valamilyen pozitív irányba történő előrelépést szoktunk érteni. Miben fejlődik Hamlet, ha egyáltalán? Melyek azok a vonások, amiben Hamlet személyisége változik, ráadásul pozitív irányba? A k2 előadásában nincs (/sincs) ilyen vonás. Hamlet a mérges és dühös, párkapcsolatra éretlen fiatal férfi, aki szétrombolja maga körül a világát, aztán picit tehetetlenkedik, hogy véletlen volt.
Hamlet tehetetlenségét a néha terápiás eszközként is szolgáló kesztyűbábok is mutatják – ezek használata azonban nem mindig következetes. Hamlet szó szerinte saját maga köti meg a kezét – a bábok következetes használata mutathatná döntésképtelen helyzetét és potensségének ingatag változásait.
Borsányi Dániel Hamletje dühös, kétségbeesett, lobbanékony és zavarodott, ezekben jól hozz a „kamaszos” viselkedés attribútumait, egyben hozzátesz értelmezésben ahhoz is, hogy mikben és hogyan nem fejlődik a fejlődéstörténet hőse.
A többi szereplőt Piti Emőke és Formán Bálint játssza, egyértelműen és szépen váltogatva a szerepeket. A darabot nem ismerőben (és tantermiként erre lehet számítani) csak egyszer támadhat zavar, kit alakít éppen Formán Bálint, de a késleltetett feszültség, hogy kit is ölt meg Hamlet a függöny mögött, még jót is tesz a jelenetnek. Piti Emőke Oféliája infantilis naiv kislány, ezzel is kizárva annak a lehetőségét, hogy minden tragédiától függetlenül Hamlet és Ofélia között születhetett volna egy érett(szerű) párkapcsolat.
Ahhoz, hogy mi köze ennek a kamaszokhoz, és hogy egy klasszikus, pláne kötelező olvasmány hogyan találhat máshogy formát egy tantermi előadásban, szép összehasonlítási alapot ad az Anyegin.hu.
Anyegin.hu
Játsszák: Király Dániel, Gyöngy Zsuzsa, Bán Bálint
Rendező: Fábián Péter
A szintén tantermi Anyegin.hu olyan, mint a legjobb minőségű romkom. Lehet szeretni a karaktereket, lehet izgulni a szerelemért. Nemcsak az Anyegin ismeretében nem túl meglepő a történet, hanem minden fordulat jó előre kódolt és várt. Lehet belül értetlenkedni, lehet hörögni az intrikán, és örülni, hogy a (felnőtt fejjel kicsit szánandó) intrikus pórul járt. Nem mély vagy nagy a tét, gondolható már felnőttként, de mi lehet gyomorgörcsösebb tét és nagyobb küzdelem a szerelemnél, a „ki ír rá kire” témakörénél kamaszkorban? Hát nem az, hogy holnap a témazárón minden Kárpát-medencei szénbányát meg tudsz-e jelölni a vaktérképen, erre a nyakamat és a szívemet teszem.
Tatjana(&Olga), Anyegin és Lenszkij(&Nyikitin herceg) a térben egymás mellett vannak, ezt az egységet csak az utolsó jelenet bolygatja meg. Három színészt látunk, akik kamaszokként merednek maguk elé, az odaképzelt monitoraikra, innen olvasva fel csetelésüket és ismerkedésüket a társkereső spleen.hu oldalról. A párbaj WoW-csatává nemesül, a nagy anyegines levelek e-mailekké változnak, amelyeket, utalva az eredeti műre, nem titkoltan kikopiznak a mek.oszk.hu-ról a szereplők; az évekig tartó csendet blokkolás és az életre-halálra szóló WoW-párbaj előzi meg.
Bár a karakterek az életükben egy helyben toporognak, mégsem hiányzik a mozgás, mozgékonyság. A netes nyelv pörgőssége és a játék bőven leköti a figyelmet. Minden kommunikáció interneten zajlik, a pittyegéseket és messengeres tötöpp-tötöpp gépelést csodálatos hangutánzás jelzi, a capella szövetté változtatva a művet. A mű töredékességére szépen rímel az emotikonokkal és url-ekkel tarkított csetelés.
Király Dani Anyeginje korunk valódi szópárbajhős dandy-je. Unott és unatkozó bölcsész, egyre bölcsészebb, egyre inkább megrekedő, de sem nem szánalmas, sem nem egyértelműen negatív. Kedves és őszinteségében néha már sebezhetőnek tűnő vonásokkal színesedik, szép ívet rajzolva a jobb híján lányoknak írogató sráctól a megcsömörlött férfiig. Lenszkij és Nyikitin herceg, Olga férje egy karakterben olvad össze, miként Tatjana és Olga is. Bán Bálint tipródó, nyíltszívű karaktert hoz, a csalódás és a dráma kódolva van minden egzaltált fejmozgásában. Szintén a várható csalódást vetíti elő Gyöngy Zsuzsa a lányos tipródással és a szerelemre vágyással.
Az előadás erőssége, hogy úgy hoz közel egy nehezen olvasható, szenvelgő és kínos klasszikust a fiatalokhoz, hogy nagyon következetesen visz végig minden ötletet, minden adaptációs szálat egy számunkra a báloknál és párbajoknál ismerősebb környezetbe. Ha az Anyegin cselekményétől részleteiben el is tér, ha a szereplők összevonása által nem is teljes a történet (van viszont romkomos csattanó), mégis azt mutatja meg, hogy vannak olyan kérdések és problémák, amik több száz évvel ezelőtt is ugyanúgy relevánsak és érvényesek voltak az embereknek – akik végső soron nem lehettek nagyon mások, mint mi.