IDYLLIUM versperformansz, RoHAM Bár, 2013. 04. 30.
Főszerepben: a Szöveg
Magyar hangja: a MambooMatzschkák Kollektíva
Az újonnan fúzionáló Sirályban és Rohamban (ami azóta sajnos bezárt, de ősszel remélhetőleg újraindul) rendezték meg az Idyllium versperformanszot, az Apokrif Irodalmi Folyóirat és a MambooMatzschkák Kollektíva szervezésében. Az est három részre tagoldódott: egy pódiumbeszélgetésre, a konkrét versperformanszra és az Ötösalá zenekar koncertjére.
Az esemény immáron a harmadik performansz, amit Mihók Nóra rendezése fémjelez. A Kiszavalóshow és a Melléütések után az Idyllium még mindig tudott meglepetéseket tartogatni. A kivitelezés egyre profibb, a csapaton pedig most látszott leginkább, hogy tagjai ténylegesen egy kollektíva részei.
A pódiumbeszélgetést Torma Mária, az Apokrif szerkesztője vezette. Az első kérdés egy definíciós kísérlet volt: „Mi a fene az az Idyllium és a MambooMatzschkák kollektíva?”. Mihók Nóra elmondta, hogy az Idyllium cím Tarcsay Zoltán azonos című verséből jön. Minden egyes alkotás, amely a műsor részét képezi, bizonyos hangulattal bír, egy sajátos idyllium-képpel, ami akár negatív is lehet. A kérdés második felére válaszolva kifejtette, hogy a MambooMatzschkák Kollektíva létét gyakorlatilag a Kiszavalóshowtól számolja, de a jelenlegi felállás a Melléütések óta létezik. A közreműködő színészek: Telepó Zsófia, Solymos Tamás és Stoller Mátyás, az operatőri munkát Gyarmati Balázs végzi, a megzenésítésért pedig az Ötösalá zenekar felel.
A következő kérdés a szerzőkhöz szólt, akiknek versei helyet kaptak a performanszban: „Megtalálja-e magát ezen a piacon a vers?”. Nyerges Gábor Ádám szerint a puding próbája az evés, a műsor után kiderül, hogy működnek-e így (is) a versek. Hozzátette, hogy olyan szempontból mindenképpen hasznos a kísérlet, hogy egy profi előadás új jelentésrétegeket tud előhozni, olyanokat, amik egy hagyományos szerzői felolvasás során nem jelennének meg. Sós Dóra és Evellei Kata azt emelték ki, hogy a műsor mindenképpen visszajelzés arról, hogy mennyire működik jól az alkotásuk. Torma Mária a későbbiekben egy-két műhelytitokról kíváncsiskodott. Nóra kifejtette, hogy áll össze a fejében kép: először a verset választja ki, majd az ahhoz leginkább illő előadót. Azonban van olyan, mikor egy-egy Ötösalá-szám ihleti meg, vagy éppen a zenekar ír új dalt a versek hatására, tehát a kialakulás ívét nagyon nehéz visszafejteni. Ami biztos, hogy ami a színpadon történik, az bizonyos szempontból megjósolhatatlan – élesben mindig valami új keletkezik.
Sajátos újítás az Idyllium esetében a versflyerek alkalmazása és a werkfilm készítése. A versflyerek (amelyek elérhetők a MambooMatzschkák Facebook-oldalán a werkfilmmel egyetemben) egy-egy kiragadott idézetet tartalmaznak, illetve egy hangulatban hozzá illő képet. Ügyesen összekapcsolva ezzel az erőteljesen akusztikus előadást a vizualitással. A werkfilm szintén ennek a kísérletnek a része lehet, illetve jelölője annak, hogy a Kollektíva most már tényleg egy egységet alkot, és érdemes velük számolni.
A versperformansz a címben is megidézett Tarcsay-verssel indult, amelybe rendhagyó módon Evellei Kata Gazdátlan ház című költeményének sorai is beépültek. A vers sajátos „idylliumát” az Ötösalá zenekar remekül felerősítette. Talán a performansz legnagyobb érdeme ez a fajta együttműködés volt. A versek hangulatát az előadók személye tökéletesen közvetítette: Telepó Zsófia abszolút nő-figurája, Solymos Tamás néhol szomorkás, néhol humorral fűszerezett, egyedi előadásmódja és Stoller Mátyás macsó-férfi karaktere aláhúzta a versek jelentéseit. Ehhez járult hozzá a zenekar hol gitár-, hol dobközpontú zenéje. Sós Dóra Varródoboz című versének esetében a szövegben említett „tűszúrás” mintha a zene által is megidéződött volna az éles dobhang következtében. Huszonnégy alkotást hallhattunk, mindegyik más és más hangulatot idézett meg, egyedi világot teremtett. A műsorban szereplő versek szerzői: Biró Krisztián, Evellei Kata, Fehér Renátó, Kapelner Zsolt, Nyerges Gábor Ádám, Radnóty Zoltán, Sós Dóra Gabriella, Stolcz Ádám, Tarcsay Zoltán, Török Sándor Mátyás. Az estet az Ötösalá zenekar koncertje zárta.
A versperformansz legfontosabb üzenete az lehet, amit Telepó Zsófia mond a werkfilmben: a szöveg a lényeg! A MambooMatzschkák Kollektíva mindent megtett azért, hogy a szöveg meg tudjon szólalni, hangzó és képi formában egyaránt. Mert, ahogy a jelmondatuk is mondja – „Amiről be lehet szélni, arról be kell szélni”. Akiket bővebben is érdekel a Kollektíva működése, az a http://versperformansz.hu/ oldalon tájékozódhat felőle.
Murzsa Tímea